בדיקת שקיפות עורפית

 
 
 
במהלך ההריון מומלץ לבצע בדיקות מעקב שונות, אחת החשובות בהן היא בדיקת השקיפות העורפית (nuchal translucency, NT). היות ומשרד הבריאות ממליץ אף הוא לבצע את הבדיקה היא הוכנסה לסל הבריאות.
 
 
 

מה בודקים בבדיקה?

 
מדובר בבדיקת אולטרה-סאונד שבמהלכה הרופא מודד את המרווח שבין העור בעורפו של העובר לבין הרקמה שמתחתיו. ככל שהמרווח הנמדד גדול יותר, כך גדל הסיכון לתסמונת דאון, למומים עובריים ולבעיות אחרות. את הבדיקה יש לבצע בין שבוע 11 לשבוע 13+6 להריון. במהלך הבדיקה הרופא מתעד גם את אורכו של העובר (CRL). בשבועות אלה אורכו של העובר בין 38 ל- 84 מ”מ. עובי השקיפות העורפית, אורך העובר וגיל האם משמשים לצורך חישוב הסיכון לתסמונת דאון. את הבדיקה ניתן לבצע בגישה בטנית, וגינלית או בשילוב של השתיים. בעת הבדיקה ניתן לאתר לעתים ממצאים חריגים, אך הבדיקה אינה מהווה סקירת מערכות לגילוי מומים.

 

תוצאות של בדיקת השקיפות העורפית

 
כאמור, ככל שעובי השקיפות העורפית גדול יותר, כך עולה הסיכון ללקות בתסמונת דאון ובהפרעות אחרות:

  • אם השקיפות העורפית שווה או גבוהה מ-3 מ"מ הסיכון להפרעות בעובר גדול משמעותית ובמקרה זה מומלץ על ייעוץ גנטי ובדרך כלל גם על בדיקה פולשנית (סיסי שלייה או מי שפיר) כולל בדיקת צ'יפ גנטי (CMA).

  • אם השקיפות העורפית נמוכה מ- 3 מ"מ, מומלץ לבצע סקר שליש ראשון.

 
 
 
בדיקת שקיפות עורפית
 
 

בדיקת סקר שליש ראשון

 
מלבד בדיקת האולטרה-סאונד של השקיפות העורפית, מומלץ לבצע בסמוך גם בדיקת דם של רמות הסמנים הביוכימיים PAPA-A ו- free beta HCG. בדיקת "סקר שליש ראשון" משלבת בין תוצאות השקיפות העורפית לבין תוצאות הסקר הביוכימי ומאפשרת להעריך את הסיכון לתסמונת דאון בדיוק של כ 85%.
 

יתרונות בדיקת השקיפות העורפית

 
זו בדיקה פשוטה שאינה מסכנת את ההריון וניתנת לביצוע כבר בשלב מוקדם של ההריון, דבר המאפשר זיהוי מוקדם של הסיכון לתסמונת דאון ולהפרעות אחרות. הגילוי המוקדם מאפשר לבצע, במקרה הצורך, בדיקות אבחנתיות כבר בשלבי ההריון מוקדמים. כמו כן, השקיפות העורפית יכולה לעתים לזהות גם מומים בולטים בשלבם מוקדם של ההריון. את הבדיקה מומלץ לבצע אצל רופא מומחה ובעל ידע וניסיון. עם זאת, חשוב להדגיש כי בדיקת השקיפות העורפית היא בדיקת סקר בלבד ותוצאה חריגה אינה מצביעה בהכרח על הפרעה בעובר וכן שתוצאה תקינה אינה מבטיחה את תקינותו.

 

לבדיקת שפיר ולייעוץ בנושא צרי קשר כעת עם פרופ' יובל ירון:

 
 
 
 
כדאי לך לקרוא גם על:
 
 
 
 
 
מעקב הריון