10 עובדות על נגיף הזיקה

 
 

1. מהו נגיף זיקה?

 
זה נגיף (וירוס) אשר התגלה לראשונה ב- 1947 בעמק "זיקה" שבאוגנדה.
 
 

2. מהו אזור הפיזור של הנגיף ?

 
בתחילה הנגיף היה קיים רק באפריקה, אסיה ודרום האוקיינוס השקט. כיום יש דיווחים על מקרים רבים בדרום אמריקה ובארה"ב. ההתפרצות האחרונה הייתה בברזיל אליה הגיע הנגיף ככל הנראה ב- 2014.
 

3. כיצד מועבר הנגיף ?

 
הנגיף מועבר בעיקר באמצעות עקיצות יתושים מזן Aedes, בעיקר Aedes aegypti. הנגיף מצוי בנוזלי גוף שונים (דם, שתן, זרע, מי שפיר). העברת הנגיף תתכן גם באמצעות מתן דם וגם בהעברה מאם חולה לעוברה. יש גם דיווחים המצביעים על אפשרות להעברה במגע מיני. לא ידוע עדיין האם הנגיף עלול להיות מועבר באמצעות שתן ורוק אך יש דיווחים על הדבקה באמצעות הנקה.

 

4. מהם תסמיני המחלה?

 
במבוגרים למחלה יש תסמינים קלים הכוללים פריחה בעור, דלקת הלחמית, כאבי מפרקים, חום וכאבי ראש הנמשכים 2-7 ימים. במיעוט המקרים עלולה להתפתח תסמונת גיאן-בארה (Guillain-Barre syndrome) המלווה בשיתוק. הדבקה של עובר ברחם אמו עלולה לגרום לפגיעה מוחית המתבטאת במיקרוצפליה (היקף ראש קטן באופן חריג המלווה בפגיעה שכלית-התפתחותית.

 
 
 
שקיפות עורפית
 
 
 
 

5. כיצד ניתן לזהות הדבקה?

 
ניתן לזהות הדבקה באמצעות בדיקות מעבדה הכוללות PCR, בידוד הנגיף מדם ובדיקת רמת נוגדנים. עם זאת, חשוב לצין כי יש תגובת נוגדנים צולבת בין נגיף הזיקה לנגיפים אחרים (דנגי, קדחת צהובה, וקדחת הנילוס המערבי).

 

6. כיצד מטפלים בחולים?

 
אין טיפול מיוחד במחלה בילדים או מבוגרים למעטה טיפול סימפטומטי ומנוחה.
 

7. כיצד מתרחשת הדבקה של עובר בנגיף?

 
כאשר אם הרה נדבקת בנגיף יש עדויות כי הנגיף מסוגל לחצות את השליה ולהדביק את העובר.

 

8. כיצד ניתן לאבחן הדבקה של העובר בנגיף?

 
סימני הדבקה בעובר כוללים מיקרוצפליה (היקף ראש קטן באופן חריג), הרחבת חדרי המוח, הסתיידויות תוך גולגולתיות. למרות שמיקרוצפליה היא סימן פשוט יחסית לזיהוי, יש לזכור כי זו עשויה להתפתח רק בשלבים מאוחרים של ההריון.
 

9. כיצד יש לנהל הריון בסיכון להדבקה עוברית?

 
נשים הרות הנמצאים בסיכון להדבקה, על רקע מגורים או נסיעה לאזור אנדמי (נגוע), צריכות לעבור מעקב סונוגרפי קפדני בחיפוש אחר ממצאים מחשידים כגון מיקרוצפליה והסתיידויות תוך גולגולתיות. במקרה של חשד גבוה ניתן לבצע דיקור מי שפיר על מנת לזהות האם העובר נדבק בנגיף. נוהל רפואי מפורט למעקב פורסם לארונה על ידי המרכז לבקרת מחלות (CDC).
 

10. כיצד ניתן למנוע הדבקה בנגיף הזיקה?

 
לעת עתה אין חיסון כנגד הנגיף עם זאת ישנם מאמצים גלובליים במטרה למנוע את התפשטותו. במקביל חשוב להשתמש באמצעים פשוטים למניעת עקיצות יתושים באזורים אנדמיים הכוללים שימוש בדוחה יתושים, לבישת שרוולים ארוכים, וכן שימוש בקונדום לנוסעים לאזורים נגועים.