בדיקות גנטיות

 

מבוא לבדיקות סקר גנטיות:

 
מטרת בדיקות הסקר הגנטיות לכלל האוכלוסייה היא לזהות זוגות בסיכון ללידת צאצאים הלוקים במחלות גנטיות קשות על מנת לאפשר להם להמנע מלידת צאצאים חולים. זאת ניתן לבצע על ידי אבחון במהלך ההריון בבדיקת סיסי שליה משבוע 11-13 או בדיקות מי שפיר משבוע 16 עד 20. כמו כן ניתן בזוגות אלה לבצע אבחון טרום השרשה (PGD) של עוברים שהושגו בהפריה חוץ גופית (IVF) ולהחזיר לרחם רק עוברים בריאים.
 

צורות תורשה

 
פרט לתסמונת ה-X השביר, כל שאר המחלות מורשות בתורשה אוטוזומלית רצסיבית. הסיכון ללידת צאצא חולה קיים רק אם שני בני הזוג נשאים של מוטציה בגן האחראי למחלה. לנשאים יש עותק אחד תקין ועותק אחד פגום (מוטנטי) של הגן האחראי למחלה. החולה במחלה יורש/ת מכל הורה את העותק המוטנטי, הפגום - ולכן אין לו/לה אף עותק תקין. לזוג הורים ששניהם נשאים יש סיכון של 1:4 (25%) ללידת ילד/ה החולה במחלה בכל הריון, ללא קשר למין העובר.
 

קבוצה 1. בדיקות המומלצות באופן חד משמעי לביצוע

 
 
 
בקבוצה זו נכללות בדיקות למחלות חמורות וחשוכות מרפא המאופיינות בשיעורי תחלואה או תמותה גבוהים בגיל הילדות ואחוז הנשאים שלהן הוא גבוה לפחות (1 ל- 60). בדיקות אלה ממומנות על חשבון משרד הבריאות.

 

תסמונת האיקס השביר (Fragile X Syndrome)

 
זו אחת הסיבות השכיחות לפיגור שכלי ואוטיזם. אחד מכל 4000 בנים ואחת מכל 7000 בנות לוקים בתסמונת זו. פרט לפיגור שכלי, ללוקים בתסמונת זו יש מראה פנים טיפוסי ואשכים גדולים אצל הבנים. התסמונת מועברת בתורשה רק מהאם במידה והיא נשאית. אחת מכל 250 נשים באוכלוסייה נשאית של תסמונת זו. התסמונת נגרמת בשל שינוי בחומר התורשתי (מוטציה) בגן הממוקם על כרומוזום X. הגן האחראי לתסמונת (FMR-1) הינו בעל אופן תורשה ייחודי: המוטציה הגורמת למחלה מתבטאת במקטע DNA, המכיל שלשות זהות של בסיסים החוזרות על עצמן מספר רב של פעמים, כמו חרוזים זהים בשרשרת.
בגן התקין יש עד 50 חזרות. גן עם יותר מ- 200 חזרות נחשב למוטציה מלאה, הגורם לביטול פעילותו של הגן. מצב הביניים של 50-200 חזרות קרוי פרה-מוטציה, והנו בעל נטייה להפוך למוטציה מלאה במעבר מדור לדור. הסיכוי למוטציה מלאה בצאצאים עולה ככל שמספר החזרות גדול יותר אצל האם.
 

(SMA) spinal muscular atrophy

 
מחלה תורשתית הפוגעות בתאי העצב המוטורי בעמוד השדרה וגורמת לניוון שרירים.
בצורה החמורה של המחלה (SMA type I - Werdnig Hoffmann disease) ניוון השרירים גורם לתמותה בד"כ לפני גיל שנה. המחלה קיימת בכל העדות ובכל המוצאים, ושכיחות הנשאים כ- 1:50. במעל 90% מהחולים מזהים מוטציית חסר בגן SMN1. בשאר החולים יש מוטציות נקודתית שלא נבדקות באופן שגרתי. בדיקת המעבדה הנהוגה בארץ מזהה כ- 90% מהנשאים.
 

סיסטיק פיברוזיס (Cystic Fibrosis - CF)

 
מחלה תורשתית חמורה ושכיחה יחסית. שכיחות הנשאים באוכלוסייה כ - 1:25 - 1:30 ושיעור הופעת המחלה באוכלוסייה הוא כ- 1:2500 - 1:3600. המחלה מתבטאת בדלקות ריאה חוזרות, בבעיות תזונה הנובעות מספיגה לקויה של מזון במעיים על רקע פגיעה בפעילות של הלבלב, ובמליחות יתר של הזיעה. בקרב אנשים ממוצא אשכנזי ניתן לגלות כ - 95% מהנשאים למחלה על ידי בדיקת 6 המוטציות השכיחות בקרב מוצאים אחרים ניתן לגלות אחוז נמוך יותר של נשאים על ידי בדיקת המוטציות השכיחות האופייניות למוצא. הבדיקה הנהוגה בארץ כולל בדרך כלל כ- 14 מוטציות אך יש להביא בחשבון כי תוארו מעל 1500 מוטציות שונות בגן זה, חלקן נדירות מאד.
 

דיסאוטונומיה משפחתית (Familial Dysautonomia )

 
מחלה תורשתית קשה, הידועה גם בשם תסמונת Riley-Day, המאופיינת בלקוי של מערכת העצבים האוטונומית והסנסורית. הפגיעה מתאפיינת ברפיון כללי, התכווצויות, נסיגה בהתפתחות הפסיכומוטרית, ופגיעה בתפקודי הגוף הבסיסים שאינם רצוניים, הנשלטים ע"י המערכת האוטונומית כגון: בליעה, נשימה, ויסות חום ולחץ דם, יצירת דמעות, קואורדינציה של השרירים ועוד. החולים מאופיינים בחוסר גבשושיות על הלשון, העדר דמעות ועוד. רוב החולים נפטרים בגיל צעיר. המחלה אופיינית בעיקר בקרב יהודים ממוצא אשכנזי עם שכיחות נשאות של 1:30.
 

מחלת קנוואן (Canavan Disease)

 
 
המחלה נובעת מחסר באנזים חיוני הפוגע במערכת העצבים המרכזית. המחלה מופיעה זמן קצר לאחר הלידה, ומתבטאת בפרכוסים, רפיון כללי, נסיגה בהתפתחות הפסיכומוטורית והיקף ראש גדול מהרגיל. הילדים הסובלים מהמחלה נפטרים בדרך כלל לפני גיל 3 שנים. שיעור הנשאים בקרב אשכנזים הינו 1:50.
 
 

טיי- זקס (Tay Sachs Disease)

 
מחלה חשוכת מרפא המופיעה בשנה הראשונה לחיים ומאופיינת בנזק מוחי מתקדם, עיוורון, חירשות, פרכוסים ומוות עד לגיל 3 – 4 שנים. שכיחות הנשאים 1:30 באשכנזים ו- 1:100 בקרב יהודים ממוצא מרוקאי.
 

מחלת קוסטף (Costeff disease)

 
המחלה מאופיינת בניוון עצב הראיה בגיל צעיר המובילה בהמשך לעיוורון. המחלה מלווה בהפרעות נוירולוגיות, נוקשות שרירים וירידה ביכולת השכלית. המחלה מופיעה בשכיחות מוגברת ביהודים ממוצא עיראקי עם שכיחות נשאים של כ- 1:10 – 1:20.
 

מחלת PCCA1 ו- PCCA2

 
מחלה זו מאופיינת בניוון מתקדם של המוחון ומאופיינת בפיגור פסיכו-מוטורי קשה, מיקרוצפליה מתקדמת לאחר הלידה (ראש קטן), קישיון (ספסטיות), ופרכוסים, בדומה לשיתוק מוחין.
PCCA1 תוארה בקרב יוצאי מרוקו ועיראק עם שכיחות נשאים של כ- 1ל- 40 ואילו
PCCA2 שכיחה בקרב יוצאי מרוקו עם שכיחות של כ- 1:37.
 
 

תלסמיה (Thalassemia)

 
 
המחלה מתבטאת באנמיה קשה החל מהשנה הראשונה לחיים, שינויים בשלד כתוצאה משגשוג יתר של מח העצם והגדלת הטחול. החולים זקוקים לעירויי דם לעתים קרובות, אך בשל עירויי הדם הרבים שוקע עודף הברזל באברים השונים בגוף (בכבד, בלב ובבלוטות שונות) וגורם להפרעה בגדילה ולבעיות אנדוקריניות שונות. נשאות לתלסמיה מאופיינת בנפח נמוך של כדוריות הדם האדומות וריכוז נמוך של המוגלובין בכדוריות אלו. לפיכך, ספירת דם פשוטה המבוצעת בקופת החולים מהווה בדיקת סקר ראשונית לגילוי נשאות של תלסמיה. המחלה שכיחה בעיקר בקרב יהודים יוצאי עדות המזרח, אגן הים התיכון, ובני מיעוטים.