טיפולי פוריות

טיפולי פוריות

מה הם טיפולי פוריות?

רבים מאתנו שואפים וחולמים על היום בו נזכה להביא תינוק לעולם ולהקים משפחה. לרוב, שאיפה זו מתממשת באמצעות הריון טבעי, אך במקרים מסוימים, בהם קיימת בעיית אי פוריות, יש צורך בסיוע רפואי.כיום, עם הרפואה המתקדמת, ישנם פתרונות יעילים לבעיית אי הפוריות באמצעות טיפולי פוריות מתקדמים. טיפולים חדשניים אלה הינם טיפולי עזר, אשר נועדו לעזור לזוגות שלא מצליחים למצוא את הדרך הטבעית להבאת ילד לעולם. ישנם טיפולים ושיטות שונות להגשמת מטרה זו, ולאחר בדיקות מקדימות וקבלת תוצאותיהן נקבע סוג הטיפול המתאים.

בירור הרקע לאי פוריות

ישנם טיפולי פריון שונים המותאמים לסיבות השונות שגרמו לאי-הפוריות. לכל שיטה יש משמעויות רפואיות וסיכויי הצלחה שונים. על מנת לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר, יש לערוך בירור מקדים הכולל בדרך כלל בדיקות דם של הפרופיל ההורמונאלי, בדיקת זרע, ולעתים בדיקות נוספות כגון צילום רחם, היסטרוסקופיה, ועוד. על פי הממצאים של הבדיקות וההיסטוריה הרפואית של הזוג – מחליטים איזה הטיפול המתאים ביותר. בדרך כלל מתחילים בבירור לאחר תקופה של 6-12 חודשים בה הזוג לא הצליח להרות.

סוגי טיפולי הפוריות השונים:

השראת ביוץ

הטיפול ניתן בדרך כלל על ידי זריקות הורמונים ולעיתים באמצעות כדורים. מטרת הטיפול היא לגרום לביוץ סדיר, בעיקר במקרים בהם קיימת הפרעה בביוץ (כמו למשל מחזורים לא סדירים). לעתים משתמשים בהשראת ביוץ על מנת להגביר את הסיכוי להרות על ידי הגדלת מספר הביציות הזמינות בכל מחזור ולהגדיל את הסיכוי להרות באמצעות יחסי מין או באמצעות הזרעה מלאכותית.

הזרעה מלאכותית

במקרים בהם יש ירידה קלה עד בינונית באיכות הזרע או אם טיפולים קודמים כשלו, ניתן להעלות את הסיכויים להרות על ידי הזרעה מלאכותית. בהליך זה דגימת הזרע מבן הזוג עוברת שטיפה וריכוז של הזירעונים האיכותיים, הליך הקרוי "השבחת זרע". את דגימת הזרע השטופה והמרוכזת מזריק הרופא ישירות לחלל הרחם באמצעות צינורית פלסטיק גמישה. הליך זה מלווה לעתים קרובות בהשראת ביוץ. שיטה זו יעילה גם בזוגות המתקשים או שאינם מעונינים בקיום יחסי מין.

טיפולי פוריות
 
הפריה חוץ גופית (IVF)

אחת השיטות הנפוצות לטיפולי פריון מתקדמים היא ההפריה החוץ גופית. בהליך זה האישה מטופלת בזריקות הורמונים לפרק זמן של כ- 10 ימים. לאחר מכן נשאבות הביציות מגופה בהרדמה. הביציות מופרות במעבדה עם זרע של בן הזוג ולאחר כ 3-5 ימים מחזירים את הביצית המופרית לרחם באמצעות צינורית פלסטיק גמישה, ללא הרדמה. הליך זה מתאים מקרים בהם יש חסימה של החצוצרות, מיעוט תאי זרע או הפרעה בתנועתם, וכן במקרים שטיפולים קודמים כשלו. להליך זה סיכויי הצלחה גבוהים מכל הטיפולים האחרים אך הוא קשה ומורכב יותר.תרומת ביציות

הליך זה מתאים לנשים אשר חדלו לבייץ , כמו למשל על רקע כשל שחלתי מוקדם, הפסקת הביוץ באופן טבעי או לאחר טיפול ניתוחי או קרינתי. כמו כן, הליך זה מתאים לנשים הנושאות מחלה גנטית קשה ואינן מעונינות לעשות שימוש בביציות שלהן עצמן. במקרים המתאימים, ניתן לקבל תרומת ביציות מתורמות בריאות וצעירות מחו"ל. תורמות הביציות עוברות הליך רגיל של קבלת הורמונים ושאיבת ביציות. הביציות שנתרמות מופרות באמצעות זרע בן הזוג המוטס בהקפאה למעבדה בחו"ל. לאחר ההפריה, מוחזרים לארץ עוברים טריים באינקובטור השומר על תנאי מעבדה יציבים. המטופלת עצמה עוברת הכנה קלה יחסית לקליטת העוברים באמצעות נטילת כדורים בלבד לפרק זמן של כשבועיים שלושה. החזרת העוברים לרחם נעשית באמצעות צינורית פלסטיק גמישה, ללא הרדמה.
טיפולי פוריות
פרופסור יובל ירון – מומחה בטיפולי פוריות מתקדמים

טיפולי הפוריות הנם מרגשים, מרתקים אך בשל הציפיות הגבוהות ואכזבות העבר – הם לא פעם מלווים בדאגה, חרדה ולחץ נפשי. כדי לעבור את התקופה בצורה הטובה ביותר, חשוב להיות מטופלים על ידי רופא מומחה, מנוסה ובעל יחסי אנוש מעולים. פרופסור יובל ירון, מומחה בטיפולי פוריות מזה למעלה מ- 20 שנה, יעמוד לשירותכם ויעניק לכם טיפולים בסטנדרטים הגבוהים ביותר של מקצועיות, תוך מתן יחס סבלני ומסור. זאת, לשם השגת תוצאות מיטביות בדרך להגשמת החלום.

לאורך השנים פרופ' ירון סייע לאינספור נשים הסובלות מבעיות פוריות להפוך לאימהות ולהקים משפחה. הוא בוגר הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר של אוניברסיטת תל-אביב. הוא התמחה במיילדות, בגינקולוגיה ובפריון במרכז רפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי ובגנטיקה רפואית ב- Wayne State University שבמישיגן. פרופ' ירון ערך מחקרים רבים לאורך השנים ובניהם מחקרים קליניים הקשורים בהפריה חוץ גופית, אבחון טרום לידתי, תרומת ביציות ופיתח אבחון גנטי טרום-השרשה

כיום, הוא מנהל את היחידה לאבחון גנטי טרום לידתי במרכז רפואי תל-אבי (לשעבר איכילוב). לפרופ' ירון ניסיון של למעלה מ- 15 שנים בדיקורי מי שפיר. הוא מבצע דיקורי מי שפיר בבית החולים אסותא ובבית החולים הפרטי סניטס שבתל-אביב. כמו כן הוא מבצע טיפולי הפריה חוץ-גופית בבית החולים אסותא ובמרכז הרפואי הרצליה. פרופ' ירון חבר במספר איגודים מקצועיים, כולל האגודה הישראלית לחקר הפריון (איל”ה).

לייעוץ וקביעת תורים צורו קשר

More To Explore

Preimplantation genetic diagnosis (PGD)
כללי

קצת על אבחון גנטי טרום השרשה (PGD)

אבחון גנטי טרום השרשה (PGD) הוא תהליך רפואי מתקדם המאפשר לבצע בדיקות גנטיות על עובר במעבדה לפני השרשתו ברחם האם. מטרת האבחון היא לאתר מומים

הפתרון המדעי לאבחון אוטיזם
כללי

הפתרון המדעי לאבחון אוטיזם

ייעוץ גנטי הוא תהליך שבו משפחות מקבלות מידע ותמיכה על הגורמים הגנטיים למחלות והפרעות, כולל אוטיזם. מטרתו לעזור למשפחות להבין את המידע הגנטי, את הסיכונים

דילוג לתוכן