מעקב הריון

 
 
אילו בדיקות יש לבצע לקראת ההריון ובמהלכו? מה מטרתן של הבדיקות ומה עושים במקרה וצצה בעיה?

תקופת ההריון היא מאוד מרגשת, במהלכה וכדרך הטבע, הגוף עובר שינויים רבים, כאשר לא פעם עלולים להתגלות סיבוכים מסוגים שונים. לכן חשוב לבצע מעקב הריון לכל אורך התקופה על מנת לזהות בהקדם בעיות בריאותיות, לטפל בהן ובכך לשמור על בריאות מקסימלית של האם והיילוד ולהבטיח כי ההריון יהיה כמה שיותר תקין.
 
 
 

שוקלת להיכנס להריון? אלו בדיקות המעקב שיש לעשות

 
בכל מצב אידיאלי, נשים אשר מעוניינות להיכנס להריון פונות לרופא הנשים לפגישת ייעוץ. במהלך המפגש הרופא יאסוף מידע רפואי הנוגע אליך, בן זוגך ומשפחתכם המורחבת ויקבע אילו בדיקות יש לעשות כדי לאתר באם קיימות בעיות בריאותיות כלשהן באופן כללי. לרוב הרופא ימליץ להתחיל ליטול כמוסות של חומצה פולית, ויטמין חיוני להתפתחות התינוק אשר בכוחו למנוע מומים מולדים בעמוד השדרה. בדיקות נוספות אשר מומלץ לעבור טרם כניסה להריון אלו הן הבדיקות הגנטיות אשר בכוחן לזהות באם ישנו גורם סיכון למומים גנטיים בקרב שני הצדדים של המשפחה.

 
 
 

מעקב הריון שליש ראשון

 
רוב הנשים מתאמות פגישה עם רופא הנשים מיד לאחר שהבדיקה הביתית הראתה תוצאה חיובית. כאשר גיל ההריון צעיר ואינו עולה על 6 שבועות, אין צורך להקדים. גיל ההריון מחושב על פי תאריך הווסת האחרון, כך שאחוז נכבד מן הנשים מגלות כי הן בהריון בשבוע החמישי. את מעקב ההריון מומלץ לבצע אצל רופא נשים לפחות אחת לחודש במהלך ההריון.

במקביל ניתן להיות בביקורת אצל אחות מעקב הריון אשר תפקידה לבדוק מדדים חשובים כמו לחץ דם, עליה במשקל וחלבון בשתן במטרה לזהות האם קיים סיכון לרעלת הריון. במהלך הביקור הראשון אצל הרופא תקבל כל אישה תכנית מעקב הריון מסודרת לפי גיל ההריון, כאשר חשוב לבצע כל בדיקה בטווח הזמן הנדרש לה על מנת לקבל תוצאה אפקטיבית.

 

בדיקות מעקב שליש ראשון

 
השליש הראשון כולל בתוכו את השבועות 1-12 ולרוב בשליש זה מרוכזות רוב הבדיקות. בין הבדיקות אותן יש לבצע:

  • השלמת סקר גנטי לגילוי נשאות - כמה שיותר מוקדם

  • עד שבוע 12 – ספירת דם ובדיקת שתן לכללית ולתרבית

  • שבועות 6-12 – בדיקת אולטרסאונד לקביעת גיל הריון

  • שבועות 10-12 – בדיקת סיסי שלייה לאבחון מחלה גנטית (במידה ונדרש)

  • שבועות 11 - 13+6 – בדיקת סקר שליש ראשון ושקיפות עורפית לגילוי מוקדם של מומים ורמת סיכון לתסמונת דאון.

  • כמו כן ניתן לבצע בדיקת דם לא פולשנית לזיהוי הפרעות כרומזומליות בעובר (NIPT)

 
 
 
מעקב הריון
 
 

בדיקות נוספות במהלך מעקב ההריון

 
  • סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת – בדיקה זו מבוצעת פעמיים בשליש השני של ההריון ומטרתה לאתר מומים מולדים או חריגות בהתפתחות העובר. במהלך בדיקה זו גם מגלים את מינו של העובר, כך שאם אין רצון לדעת מוטב לציין זאת בפני הרופא.

  • בדיקת מי שפיר – בדיקה זו נועדה על מנת לבדוק את הרכב הכרומוזומים בעובר ובמקרים מסויימים לאבחן מחלה גנטית על פי הסקר הגנטי שבוצע. הבדיקה כלולה בסל הבריאות מעל גיל 35. כמו כן הבדיקה בסל כאשר בדיקות הסקר מצביעות על סיכון מוגבר להפרעה כרומזומלית או גנטית. ניתן גם לבצע את הבדיקה במימון עצמי גם בהעדר סיבה רפואית חד משמעית.

  • בדיקות דם ושתן והעמסת סוכר – בדיקות דם בשלב זה של ההריון נועדו על מנת לאתר אנמיה. כמו כן מטרתה של בדיקת העמסת סוכר היא לאתר סכרת הריונית.

  • מעקב גדילה אחר העובר – בדיקה זו מבוצעת בין שבועות 33 ל- 35 ומטרתה להעריך את משקל העובר. בכוחה של בדיקה זו לקבוע האם משקלו של העובר תקין או שמא גדול או קטן מדי ותוצאותיה יכולות להשפיע על מהלך הלידה.
 

במקרה של בעיה או חשד לבעיה – יש לפנות לייעוץ

 
מעקב הריון תקין וסדיר יכול להשפיע על מהלך ההריון ולסייע באיתור בעיות מוקדם ככל האפשר. פרופסור יובל ירון, מומחה למיילדות וגניקולוגיה ילווה אותך שלב אחר שלב במסירות ובמקצועיות, ידאג לך למעקב קפדני, לאבחון מדויק, ומענה לכל בעיה או חשד שיתגלו במהלך ההריון.

 
מעוניינת לבצע מעקב הריון אצל רופא מומחה בתחום?

צרי קשר עוד היום וקבעי פגישת ייעוץ בטלפון: 072-3232755